FORGOT YOUR DETAILS?

تاریخچه سوخاری

اگر بخواهیم درباره اولین سوخاری‌هایی که به شکل امروزی در دنیا پخته شده‌اند صحبت کنیم ، احتمالا به یاد آمریکا می‌افتیم . بله عبارت مرغ سوخاری برای اولین بار در دهه ۱۸۳۰ در آمریکا ثبت شد و بعد از آن در کتاب‌های آشپزی آمریکایی در دهه‌های ۱۸۶۰ و ۱۸۷۰ رواج پیدا کرد. البته مرغ سوخاری که در ایالت‌های جنوبی آمریکا درست می‌شود در واقع ترکیبی از شیوه‌های سرخ کردن مرغ به روش اسکاتلندی و آفریقایی در قرون وسطی است. در آن زمان‌ها اسکاتلندی‌ها مرغ را بدون هیچ ادویه‌ای در روغن سرخ می‌کردند و برده‌های آفریقایی هم از این روش استفاده کردند و با مزه‌دار کردن مرغ در ادویه آن را سرخ می‌کردند. بعدها با مهاجرت اسکاتلندی‌ها به آمریکا این شیوه پخت مرغ در آمریکا هم رایج شد. احتمالا بعدها مرغ سوخاری به سبک سوخاری‌های کی‌اف‌سی بر همین اساس درست شدند .

کی‌اف‌سی

کی‌اف‌سی رستورانی آمریکایی است که به صورت زنجیره‌ای در سراسر دنیا فعالیت می‌کند و به مرغ‌های سوخاری‌اش معروف است. کی‌اف‌سی از نظر میزان فروش، بعد از مک‌دونالد دومین رستوران در دنیاست که در ۱۲۳ کشور فعالیت دارد. موسس این رستوران شخصی به اسم ساندرز بود که در چهل‌سالگی یک رستوران سرراهی در پمپ‌بنزین تاسیس کرد و بعدها با دستور مرغ کنتاکی مشهور شد. غذای اصلی در منوی کی‌اف‌سی تکه‌های مرغ سوخاری است که با ترکیبی از ۱۱ ادویه طعم‌دار شده است و البته این ترکیب یک راز تجاری است. بعد از دهه ۱۹۹۰، کی‌اف‌سی منوی خود را گسترش داد و ساندویچ فیله مرغ، سالاد، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، دسر و نوشیدنی‌ هم به آن اضافه کرد. شعار کی‌اف‌سی ضرب‌المثلی مشابه به آن چیزی است که ما در فارسی می‌گوییم: انگشتاتم می‌خوری!

مرغ سوخاری

وقتی صحبت از سوخاری باشد، بیش‌تر از همه به یاد مرغ سوخاری می‌افتیم. برای تهیه مرغ سوخاری از قسمت‌های اصلی آن یعنی سینه، بال، ران و پا استفاده می‌کنند  و هیچ‌وقت یک مرغ را به طور کامل سرخ نمی‌کنند. مرغ سوخاری غذایی است که معمولا در رستوران‌ها سریع‌تر از غذاهای دیگر آماده می‌شود و خیلی از اوقات آماده است اما تهیه آن در منزل زمان‌بر است. به هرحال اگر دوست دارید می‌توانید مرغ سوخاری را مشابه به آنچه در رستوران میل می‌کنید در منزل تهیه کنید. برای تهیه مرغ سوخاری تخم‌مرغ را با نمک و فلفل هم بزنید و به آن آرد سوخاری، فلفل قرمز، نمک، مقداری زنجبیل، پودر پیاز، ریحون خشک و پودر سیر اضافه کنید و کامل مخلوط کنید. قسمت‌های مرغ را در این مخلوط بگذارید تا کامل پوشانده شود و به مدت یک ساعت کنار بگذارید تا حسابی مزه ادویه‌ها را به خود بگیرد. سپس آن‌ها را سرخ کنید. برای اینکه مرغ سوخاری بیش‌تر شبیه به سوخاری‌های رستوران‌ها شود، بهتر است از پودر سوخاری درشت استفاده کنید و مرغ‌ها را در سرخ‌کن بگذارید تا سرخ شود. روش دیگر این است که تکه‌های مرغ را در کاسه تخم‌مرغ بزنید و وقتی همه قسمت‌هایش تخم‌مرغی شد، در مخلوط پودر سوخاری درشت و سایر ادویه‌ها بغلتانید.

TOP